Pastaraisiais metais socialiniai verslai ir socialinis verslumas Europoje įgavo pagreitį, o tokios šalys kaip Italija gali didžiuotis ne tik dėl šioje srityje pastaruoju metu įvykusių pokyčių, bet ir ilgos socialinio verslumo istorijos, apimančios apie 40 metų laikotarpį, bei apimančią įvairių organizacijų tipų tendencijas sudarančių socialinio verslo ekosistemos spektrą.
Socialiniai verslai ir kitos socialinės iniciatyvos Italijoje pradžioje įgavo pagreitį dėl stiprios pilietinės įsitraukimo kultūros, siekiančios net iki karo metų, ir kartais buvo susijusios su giliai įsišaknijusiais katalikiškais papročiais.
Tarptautinės iniciatyvos POSITIVE partneriai, finansuojami ES, lankėsi Trente, kur ne tik turėjo galimybę stebėti šioje veikloje įsišaknijusias socialinio verslumo tradicijas, bet ir išsamiau susipažinti su vietos ekosistema bei įgyti vertingų įžvalgų apie socialinį inovaciją ir inovatorius Italijoje:
“Kadangi socialinis verslumas tampa vis labiau pastebimas reiškinys Europoje, kartu su juo atsiranda naujos galimybės ir iššūkiai. Mūsų požiūriu, socialinio verslumo augimas palyginamas su žaliojo kurso tendencijos augimu. Mes, „Trentino Social Tank“, buvome patenkinti priimdami mūsų partnerius iš Vokietijos ir Lietuvos Trente kartu su partneriais „Hub Innovazione Trentino“ ir dalindamiesi mūsų patirtimi bei praktika, dirbant su socialiniu verslumu vietos lygmeniu”, – teigia Claudio Tagliabue iš „Trentino Social Tank“.
Italijos, Vokietijos ir Lietuvos partneriai bendradarbiauja siekdami užmegzti glaudesnius ryšius tarp socialinių ir technologinių inovacijų ekosistemų bei plėtoti tvirtesnius ryšius tarp inovatorių ir verslo paramos veikėjų.
“Bet koks verslumas negali išvengti inovacijos. Tai taip pat taikoma socialiniam verslumui ir socialinei inovacijai. Tačiau mokslo ir technologinės inovacijų ekosistemose veikiančios įstaigos (tyrimų centrai, universitetai, inovacijų centrai) gali neturėti žinių ir patirties atpažinti galimybių ir galimo bendradarbiavimo su socialinės inovacijos veikėjais poveikio. Todėl patirties, sąvokų, darbo metodų ir gerųjų praktikų mainai yra labai svarbūs visiems partneriams”, – priduria Nicola Doppio, atvirų inovacijų pareigūnas iš „Hub Innovazione Trentino“.
„Žinių ir patirčių mainuose dalyvavo projekto partneriai iš technologijų, inovacijų ir socialinio verslo ekosistemų. Tai padėjo mums geriau suprasti vieni kitus. Šis vizitas buvo taip pat puiki galimybė aptarti, kaip teikti konkrečią paramą socialiniams verslininkams, kuriantiems socialines inovacijas“, – savo įspūdžiais pasidalino Viktorija Bražiūnaitė, Lietuvos socialinio verslo asociacijos vadovė.
POSITIVE („Dalyvaujanti atvira socialinė inovacija, susiejant vertingas ekosistemas“, angl. k. –„Participatory Open Social Innovation Through Interlinking Valuable Ecosystems“) yra tarptautinis projektas finansuojamas Europos Sąjungos pagal „Horizon Europe“ programą ir jame dalyvauja Steinbeis 2i gmbh (Vokietija), HIT – Hub Innovazione Trentino (Italija), Viešoji įstaiga Lietuvos inovacijų centras (Lietuva), Grünhof – Coworking, Startups & Innovation | Grünhof Freiburg (Vokietija), Social Tank Societa Cooperativa (Italija) ir Lietuvos socialinio verslo asociacija (Lietuva).