Lietuvos socialinio verslo kūrėjai, kurie savo veiklą sieja su žaliąja ekonomika, turi unikalią progą susipažinti su sėkmingomis verslo istorijomis kaimyninėse šalyje, pasisemti idėjų ir patirčių. Šiandien socialinio verslo kūrėjams pristatomas poveikio ir savęs įsivertinimo įrankių SĄVADAS bei naudojimosi gidas poveikio matavimo fasilitatoriams.
Lietuvos socialinio verslo asociacija (LiSVA) kartu su partneriais iš užsienio šalių: „BrainLog“ (Danija), „The NEWDOOR“ (Latvija) ir „SwIdeas“ (Švedija) – sėkmingai baigė tarptautinį projektą „Pamatuotas žaliasis poveikis“ ir visuomenei pateikia jo rezultatus.
Situacijos analizė bei gerų pavyzdžių ir įkvėpinančių istorijų sąvadas jau buvo skelbtas viešai: https://bit.ly/3mbxVtb, o daugiau informacijos apie tai: https://byt.lt/kvWyl
O poveikio ir savęs įsivertinimo įrankių SĄVADĄ anglų kalba galima pasižiūrėti čia 👉 bit.ly/3MMg466
Paaiškinimai, kaip naudotis SĄVADU, pateikiami vaizdinėje instrukcijoje – GIDE – youtube.com platformoje:
Apie projektą
Poveikio matavimas yra vienas svarbiausių kriterijų ir įsipareigojimų, kuriuo socialinis verslas rodo savo kuriamą poveikį ir pokytį visuomenėje. Gebėjimas pamatuoti poveikį yra laikytinas ir socialinio verslo brandos požymiu.
Poveikio matavimas yra svarbus, kad verslas galėtų pats įvertinti, ar jis iš tikrųjų sprendžia problemas ir žinoti, ar pasiekia savo pagrindinę misiją. Be to, svarbu sugebėti pranešti apie daromą poveikį visuomenei, suinteresuotosioms šalims ir potencialiems investuotojams, kurie vis dažniau prašo poveikio vertinimo kaip atskaitomybės formos.
„Tiesiogiai dirbdami su socialiniais verslais pastebime, kad jie dažnai susiduria su sunkumais įvertinti savo kuriamą poveikį. Todėl inicijavome „Pamatuotas žaliasis poveikis“ (angl. „Green Impact Measured“) projektą, kad atlieptume į socialinio verslo ekosistemos poreikius ir padėtume socialiniams verslams, veikiantiems žalios ekonomikos srityje, įsivertinti savo kuriamą poveikį naudojant inovatyvias priemones. Nuo šiol jau yra viešai prieinamas mokymų gidas skirtas poveikio matavimo ekspertams, kurie seminarų metu įkvėps ir nukreips tinkama linkme socialinius verslininkus įsivertinti galimus rodiklius ir metodus. Kitų sėkmingai veikiančių socialinių verslų poveikio matavimo atvejų analizė pasitarnaus kaip efektyvi mokymosi priemonė,“ – sako Viktorija Bražiūnaitė – LISVA direktorė ir „Pamatuotas žaliasis poveikis“ projekto vadovė.
Su panašiais poveikio matavimo iššūkiais susiduria ir kitos Baltijos bei Šiaurės šalys. Socialiniams verslams poveikio matavimas yra iššūkis, nes dažnai būna neaišku, kaip geriausiai įvertinti savo poveikį turint ribotus išteklius ir kada. O dėl jų kuriamų socialinių inovacijų dažnai nebūna standartinių poveikio matavimo panaudojimo būdų ar rodiklių.
Skirtingose šalyse patirčių įvairovė
Projekto partneriai („BrainLog“ (Danija), „The Newdoor“ (Latvija), „SwIdeas“ (Švedija) ir Lietuvos socialinio verslo asociacija) lankėsi 4 šalyse: Danijoje, Švedijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, kuriose susipažino su socialinių verslų veikla, stengėsi sužinoti daugiau apie jų vyriausybės ir vietos valdžios paramą bei kaip socialinės įmonės vertina bei matuoja savo kuriamą poveikį. Taip stengėsi pasidalinti gerąja patirtimi pristatydami unikalius savo šalių socialinio verslo pavyzdžius.
Projekto dalyviai išanalizavo ir savo studijoje pristatė 8 socialinių verslų patirtis: „Burka“, „Owa“ (Latvija), „Aterbruket“ ir “Folkets Pops” (Švedija), „Mes žydim“ ir „Textale“ (Lietuva), „Nordjysk Fodevare Overskud“ ir „Comeback“ (Danija). Visi šie socialiniai verslai specializuojasi žaliojoje ekonomikoje, savo veikoje akcentuoja atsakingą aplinkos ir energetinių išteklių naudojimą.
Projektas „Green Impact Measured“ (liet. „Pamatuotas žaliasis poveikis“) veiklos yra finansuojamos pagal Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje programą „Nordplus Adult 2022“