Socialinio verslo forumas: „Lietuva turi potencialo tapti viena iš palankiausių ES ekosistemų“

2022-03-28/LISVA

Kovo 28 – 29 d. d. Lietuvoje vyksta dviejų dienų Socialinio verslo forumas. Pirmadienį Seime  vykusiame tarptautiniame forume „Socialinio verslo plėtra – darnios ir įtraukios ekonomikos link“ socialinio verslo ekosistemos lyderiai, politikai diskutavo apie šio sektoriaus plėtros perspektyvas, jo svarbą Lietuvos ekonomikai ir sprendžiant visuomenei kylančius iššūkius.

Lietuvos socialinio verslo forumą pasveikino Europos Komisijos narys Nicolas Schmit, atsakingas už darbo vietas ir socialines teises: „Džiaugiuosi, kad Lietuvos Respublikos Seime rengiamas Socialinio verslo forumas, skirtas aptarti socialinės ekonomikos aspektus Lietuvoje ir visoje Europoje.

Forumo dalyvius pasveikinusi Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen akcentavo, kad socialinio verslo ekosistemai ypač svarbus dialogas ir bendromis pastangomis kuriama palanki aplinka: „Lietuva turi potencialo tapti viena iš palankiausių ES ekosistemų, kuri sudarytų puikias sąlygas steigtis socialinio verslo startuoliams, o jie, vystydami savo veiklą, efektyviai spręstų visuomenei kylančius iššūkius“.

Mūsų planuose – iš naujo kurti socialinio verslo viziją. Sieksime, kad būtų naujai pasižiūrėta į Socialinio verslo plėtrą Lietuvoje atsižvelgiant į ekosistemos poreikius“, ateities perspektyvomis dalinosi Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė.   

Pirmoje sesijoje parlamentarai aptarė tinkamų sąlygų socialiniam verslui klestėti sukūrimą. Politika ir teisinės sistemos yra labai svarbios kuriant socialiniam verslui klestėti tinkamą aplinką. Tai apima mokesčius, viešuosius pirkimus ir valstybės pagalbos sistemas, kurios turi būti pritaikytos socialinės ekonomikos poreikiams.

Šiandiena tampa dar labiau aktualu skatinti socialinio verslo sektorių, nes šio sektoriaus organizacijos ieško, suranda ir įgyvendina sprendimus dėl skaudžių problemų. Kitų šalių praktika rodo, kad investicijos į šį sektorių visada atsiperka, nes visuotinai pripažįstama, kad socialinio verslo potencialas pasireiškia sprendžiant labai platų visuomenei aktualių problemų spektrą“, pastebi Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius.

Seimo Europos reikalų komiteto narė Monika Ošmianskienė pastebėjo, kad Lietuvoje jau turime puikių, sėkmingų socialinio verslo pavyzdžių, kurie jau neša socialinę naudą: „Tikiu, kad mūsų visuomenė yra pakankamai subrendusi rūpintis postmodernistinėmis vertybėmis ir socialinis atsakingumas darosi nemažiau svarbus nei sotus skrandis. Todėl svarbu įvertinti socialinės ekonomikos Lietuvoje perspektyvas ir daryti taip reikiamą proveržį Lietuvoje“.

„Socialiniai verslininkai – tai tylieji pokyčių lyderiai mūsų visuomenėje. Kaip juos atpažinti? Tai niekuo neišsiskiriantys žmonės aplink mus, kurie atradę savo pašaukimą tyliai, bet degančiomis akimis daro gerus darbus dėl kitų, dėl gamtos, ir be abejonės, dėl „Nematomos Lietuvos“. Tokius nuostabius žmones aš sutikau Lietuvos socialinio verslo asociacijoje ir man didelė garbė dirbti šiems šviesios širdies ir stiprios valios žmonėms“, – kalbėjo Lietuvos socialinio verslo asociacijos vadovė Viktorija Bražiūnaitė.

Europos Komisijos Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinio direktorato socialinės ekonomikos direktorė Ruth Paserman pristatė Socialinės ekonomikos veiksmų planą,kuriame numatytos priemonės padėsiančios labiau skatinti socialinio verslo plėtrą, viena jų – Lietuvoje kuriamas Europos socialinių inovacijų ir kompetencijų centras.

Lietuvos socialinio verslo asociacijos steigėja ir Lietuvos Junior Achievement direktorė Andželika Rusteikienė pasidžiaugėpastarojo dešimtmečio Lietuvos pasiekimais socialinio verslo srityje.Pirmojoje forumo sesijoje taip pat pasisakė Europos parlamento narė Katrin Langensiepen (Vokietija), Seimo Ekonomikos komiteto narė Laima Mogenienė, Europos parlamento narė, Socialinės ekonomikos grupės pirmininkė Patrizia Toia (Italija), Lietuvos Respublikos Seimo tarpparlamentinių ryšių su Jungtinėmis Amerikos Valstijomis grupės pirmininkas Emanuelis Zingeris.  „Tarpukario Lietuvos miesteliai buvo socialiai jautresni. Prekybininkai ir gamybininkai iš širdies dalindavosi savo pelnu su  visuomeninėmis organizacijom. Šių dienų verslininkų ir pramoninkų socialinis jautrumas parodytų, kad Lietuva iš tiesų Vakarų pasauliui“, – kalbėjo parlamentaras E. Zingeris.

Daugelis kalbėtojų akcentavo, jog šis forumas yra įtraukaus, tvaraus ir atviro dialogo tarp socialinio verslo ekosistemos lyderių ir sprendimų priėmėjų pradžia, dialogas ir toliau bus tęsiamas mažesniuose darbiniuose formatuose, siekiant susitarti dėl šio sektoriaus plėtros vizijos ir konkretaus veiksmų plano Lietuvoje. Tai taip pat padės geriau atliepti socialinio verslo subjektų poreikius bei kurti darnesnę ir ekonomiką mūsų šalyje.

Antros sesijos metu Ekonomikos ir inovacijų, Socialinės apsaugos ir darbo bei Žemės ūkio ministerijų atstovai iš Lietuvos ir Prancūzijos pasidalino informacija apie galimybes socialiniam verslui steigtis ir plėstis.

Europos Komisija siekia padidinti savo paramą socialinei ekonomikai iki 2,5 mlrd. eurų. Antrojoje forumo sesijoje pranešėjai pateikė informaciją apie tai, kaip veiksmingai sudaryti daugiau galimybių steigti ir plėsti socialinį verslą bei skatinti verslumo kompetencijas.  Pranešimus skaitė Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas,  Prancūzijos ekonomikos viceministrė atsakinga už socialinę ekonomiką Olivia Gregoire ir Žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis.

Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė akcentavo, jog ekonomikos ir inovacijų ekosistema girdi ir supranta socialinio verslo poreikius:„Ministerijos sprendimus padeda įgyvendinti „Versli Lietuva“, kuri ypač glaudžiai dirba su ekosistema. <…>  Kryptis, kuria planuojame ir toliau judėti – socialinį verslą integruoti horizontaliai, pritaikyti jau esamas priemones, taip, kad jos būtų patogios ir naudingos socialinio verslo ekosistemai“.

Trečiojoje sesijoje kalbėjo ir gerąja patirtimi bei poveikio istorijomis dalinosi Lietuvos ir kitų valstybių socialinio verslo atstovai: „Kidnovation“ vadovas ir bendrasteigėjis Imad Elabdala, „Memby/ Digiklasė“ vadovas ir bendrasteigėjis (EdTech startuolis) Eimantas Bekėža, kuris informavo, jog per porą savaičių sukūrė mokymosi platformą ukrainiečių vaikams. „Pilotinė versija startavo praėjusią savaitę, jau 250 Ukrainos moksleivių ja pasinaudojo ir mokėsi. Matome, kad galime priimti iki 80 tūkst. moksleivių“, – pasakojo E. Bekėža.

 „Mindletic“ įkūrėja ir vadovė Ieva Vaitkevičiūtė pabrėžė, jog „labai svarbu įvardinti socialinio verslo svarbą ir mažinti finansinę naštą socialinį poveikį darantiems verslams bent jau verslo kūrimo pradžioje“.

Forumą užbaigė diskusija, kurioje parlamento, Lietuvos Ekonomikos ir inovacijų ministerijos, socialinio verslo, investuotojų, tarptautinių organizacijų lyderiai diskutavo apie socialinio verslo sektoriaus plėtros perspektyvas ir svarbą Lietuvos ekonomikai bei visuomenės iššūkių sprendimui. aptarė socialinio verslo sektoriaus plėtros perspektyvas ir svarbą Lietuvos ekonomikai bei sprendžiant visuomenei kylančius iššūkius. Diskusijoje dalyvavo Seimo Europos reikalų komiteto narė Monika Ošmianskienė, Seimo Ekonomikos komiteto narys Lukas Savickas,  Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Ieva Valeškaitė, organizacijos „Reach for Change“ vadovė Sofia Breitholtz, „Social Economy Europe“ direktorius Víctor Meseguer, “Katalista Ventures” vadovė ir bendrasteigėja Greta Monstavičė ir„Lucky Iron Fish“ prezidentas ir generalinis direktorius Gavin Armstrong, kuris pristatydamas savo įmonės patirtį Kanadoje pasakojo, kaip pavyko pritraukti investicijas ir kokią paramą socialiniams verslams teikia Kanados vyriausybė: „Įmonės darančios socialinį poveikį ne tik gauna specialius sertifikatus, bet ir užtikrintą valstybės paramą mažoms ir vidutinėms įmonėms“.

Organizacijos „Lyderių karta“ direktorė Agnė Tėvelytė Petronienėpastebėjo, kad teisinė ir mokestinė sistema turėtų skatinti verslo modelį, o šiai dienai vis dar trūksta institucinio socialinio verslo pripažinimo: „Pagrindinis palinkėjimais visoms valdžios institucijoms ir socialiniams verslams – tikėjimo, pasitikėjo ir laisvės veikti, nes socialinis verslas yra geras pagalbininkas ir partneris“.  

Forumą apibendrino Vilniaus Universiteto Filosofijos fakulteto Sociologijos ir socialinio darbo instituto tyrėja Dr. Ieva Adomaitytė-Subačienė ir Lietuvos socialinio verslo asociacijos vadovė Viktorija Bražiūnaitė.  Jos teigimu, ambicija tapti viena palankiausių Europos socialinio verslo ir socialinių inovacijų ekosistemų Lietuvoje yra realiai įgyvendinama. „Turime potencialo, ryžto ir Europos Sąjungos pasitikėjimą bei tam skirtus finansus. Tai didelė ir galimybė, ir atsakomybė. Džiaugiuosi, kad pagaliau prie vieno stalo susirinko visi socialinio verslo ekosistemos dalyviai. Ir tai tik atviro bei tvaraus dialogo, kokio socialinio verslo norime bei ką dėl to bendrai darysime, pradžia. Mūsų laukia bendras darbas ir bendra kūryba“, – forumo rezultatus apibendrindama pasidžiaugė V. Bražiūnaitė.

Renginį organizavo Lietuvos Respublikos Seimo Ekonomikos komitetas kartu su Lietuvos socialinio verslo asociacija ir Lietuvos Respublikos Seimo Europos reikalų komiteto nare Monika Ošmianskiene, bendradarbiaudami su Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje, VšĮ „Versli Lietuva“, Šiaurės ministrų tarybos biuru Lietuvoje, organizacijomis „NVO avilys“, „Gerinorai.lt“, „Social Economy Europe“, Europos socialinės integracijos tinklu (ENSIE), įmone „Katalista Ventures“, Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto Sociologijos ir socialinio darbo institutu ir Anna Lindh Fondo tinklu Švedijoje.

Ši komunikacijos veikla yra Lietuvos socialinio verslo asociacijos stiprinimo projekto G-A-L-I-U’22 (gebėjimai-atstovavimas-lyderystė-inovacijos-užimtumas) dalis ir yra finansuojama Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

Sužinok pirmas apie artėjančius LiSVA renginius ir socialinio verslo naujienas.

Prenumeruok naujienas!

Scroll to Top