Projekto „Pamatuotas žaliasis poveikis“ dalyvių vizitas Vilniuje

Pažintinių vizitų, kuriuose Lietuvos socialinio verslo delegacija dalyvavo kartu su partneriais iš Danijos (#BrainLog), Latvijos (#NewDoor – International Social Entrepreneurship Accelerator) ir Švedijos (#SwIdeas), paskutinė stotelė – Lietuvos sostinė Vilnius. Projekto partneriai susitiko su socialiniais verslais ir juos vienijančių organizacijų Lietuvoje atstovais. Tai visų šalių socialinio verslo atstovų įgyvendinamo Šiaurės ministrų tarybos programos „#NordplusAdult“ projekto „Pamatuotas žaliasis poveikis“ (angl. – „#GreenImpactMeasured“) dalis.

Pagrindinis vizito tikslas – pasidalinti gerąja patirtimi ir ja keistis, susipažinti su socialinių verslų veikla, sužinoti daugiau apie vyriausybės ir vietos valdžios paramą bei kaip socialinės įmonės vertina matuoja savo kuriamą poveikį.

Pirmasis susitikimas vyko socialinėje įmonėje „#Miestolaboratorija“, kurios įkūrėjos Agnė Marudinaitė ir Goda Sosnovskienė svečiams papasakojo apie 2016 m. Antakalnyje įkurtą žaliosios bendruomenės švietimo centrą, įkvėptą Amsterdamo, Kopenhagos ir Berlyno ekologiškos kultūros pavyzdžių. “Mūsų tikslas – šviesti vietinius gyventojus apie tvarų gyvenimo būdą, kuriame atsižvelgiama į atsakingą aplinkos ir energetinių išteklių naudojimą bei modernią sodininkystę mieste. Miesto laboratorija yra nevyriausybinė organizacija, veikianti kaip socialinė įmonė“, – pasakojo A. Marudinaitė.

Svečiams buvo įdomu sužinoti, kad erdvė buvo sukurta kartu su bendruomene, kur žmonės savanoriškai skyrė savo laiką ir išteklius, pavyzdžiui, naudotus baldus, kurie buvo perdirbti ir įtraukti į dekorą, o bendruomenės kavinė yra pagrindinis pajamų šaltinis ir projekto finansinio tvarumo garantija. G. Sosnovskienė pasakojo, kad „Miesto laboratorija“ bendradarbiauja su vietos gyventojais rengdama įvairius renginius ir veiklas: „Kviečiame kultūros profesionalus organizuoti ekskursijas ir seminarus arba eksponuoti savo darbus erdvėje. Yra daug kitų bendradarbiavimo su socialinėmis įmonėmis ir mažomis įmonėmis, nes tai vieta, kur kiti gali parduoti savo produktus ir organizuoti renginius“.

Projekto dalyviai ir patys turėjo progą įsitikinti kavinės ruošiamų vegetariškų patiekalų gardumu, vakarieniaujant jaukioje erdvėje buvo smagu dalintis įspūdžiais ir kurti planus ateities veikloms.

Antrojo susitikimo metų delegacija susipažino su tvarių dirbtuvių organizatore Milda Paukšte ir jos įkurta socialine įmone džinsų antrinio panaudojimo studija „#DenimDiaries“. Šioje studijoje gimsta patys unikaliausi ir gražiausi iš antrų rankų sukurti džinso gaminiai: maišeliai, prijuostės, aksesuarai, dekoruoti džinsiniai drabužiai.

Susitikimo metu Milda pasidalino, kad ją įkvėpė senelių ir tėvų tradicija ne išmesti, o pataisyti patinkančius daiktus. Pastaruoju metu verslininkė pastebi, kad žmonių įpročiai keičiasi – daugiau klientų perka perdirbtus daiktus. „#DenimDiaries“ įkūrėjos veikloje šiuo metu didesnę dalį sudaro mokymai vaikams ir suaugusiems, per kuriuos ji gali įgyvendinti „antro gyvenimo idėją“, keisdama žmonių suvokimą apie tai, kad kiek daug visko prigaminama nereikalingo, o tam naudojami didžiuliai resursai, teršiama aplinka ir taip žmonės patys sau kenkia.

Papietauti projekto dalyviai pasirinko Vilniaus senamiestyje įsikūrusią kavinę „#Manoguru“, kuri ne tik maitina svečius, bet ir turi gilią savo veiklos prasmę – padeda grįžti į gyvenimą iš įkalinimo įstaigų ar priklausomybės liūne besikapstančių žmonių.

Pažintinį vizitą Vilniuje vainikavo susitikimas startuolių centre „#ROCKIT“. Centro komunikacijos ir partnerystės vadovė Kamilė Mažrimė supažindino su finansinių technologijų (fintech) ir tvarių inovacijų centro veikla. „Rockit“ jungia fintech ir tvarių inovacijų startuolių bendruomenę Lietuvoje bei skleidžia žinią apie jų pasiekimus už šalies ribų. Sukurtame bendraminčių tinkle keičiamasi idėjomis, teikiama visapusiška parama, ieškoma naujų galimybių plėtrai. „Finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centras „Rockit“ ir „Swedbank“ jau antrus metus vykdo akceleratoriaus programą, kuri ir suteikia galimybes verslui bei startuoliams „pilotuoti“ ir rasti įdomių sprendimų, kaip inovacijas atvesti ir įgyvendinti būtent ten, kur jų reikia labiausiai“, – pasakojo Lina Žemaitytė-Kirkman, finansinių technologijų ir tvarių inovacijų centro „Rockit“ vadovė. Ji akcentavo, kad geriausius rezultatus galima pasiekti tuomet, kai dėl tvarumo susivienija visos suinteresuotos pusės: maži ir dideli verslai bei pati valstybė ir politikai.

Projektu siekiama padėti socialiniam verslams įvertinti savo poveikį aplinkai pasitelkiant inovatyvius įrankius. Kitų metų pavasarį bus viešai prieinami rezultatai: ✔️poveikio matavimo atvejų analizė; ✔️gerų pavyzdžių ir įkvėpinančių istorijų sąvadas; ✔️poveikio savęs įsivertinimo įrankių sąvadas ir naudojimosi gidas poveikio matavimo fasilitatoriams.

Projektas „Green Impact Measured“ (liet. „Pamatuotas žaliasis poveikis“) veiklos yra finansuojamos pagal Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje programą „Nordplus Adult 2022“.

Sužinok pirmas apie artėjančius LiSVA renginius ir socialinio verslo naujienas.

Prenumeruok naujienas!

Scroll to Top