Naujiena Lietuvoje: tarptautine iniciatyva siekiama susieti technologijų ir socialinių inovacijų ekosistemas

Socialinių inovacijų samprata pastaraisiais metais įgauna pagreitį. Tačiau tyrimai parodė, kad socialiniai novatoriai susiduria su daugybe iššūkių plėtojant ir plečiant savo verslą. Tarp ryškiausių yra: prieiga prie rinkų, finansinis tvarumas, verslumo įgūdžiai ir atitinkami tinklai.

„Iššūkiai, su kuriais susiduria socialiniai novatoriai, senai žinomi technologijų inovacijų ekosistemai. Pastebėję šiuos esamus panašumus tarp kliūčių, kurias turi įveikti tiek technologijų, tiek socialiniai novatoriai, įkvėpė mus suformuoti ekspertų komandą iš abiejų ekosistemų trijose Europos šalyse: Vokietijoje, Italijoje ir Lietuvoje. Taip prasidėjo POSITIVE projektas – su komanda, norinčia imtis veiksmų, kad sujungtų dvi vertingas ekosistemas, pasitelkiant mūsų kolektyvinę patirtį, tinklus ir žinias“, – sako  Miljana Cosic, Steinbeis Europa Zentrum projektų vadovė – pagrindinė projekto POSITIVE partnerė.

Projekte dalyvaujančios Lietuvos socialinio verslo asociacijos (LISVA) vadovė Viktorija Bražiūnaitė pastebi, kad Lietuva turi puikią progą dalyvauti unikaliame tarptautiniame projekte, nes laimėjo konkursą, kuriame konkuravo geriausi Europos Sąjungos technologijų, inovacijų ir socialinio verslo skatinimo organizacijos. POSITIVE (angl. Participatory Open Social Innovation Through Interlinking Valuable Ecosystems) reiškia dalyvaujamąją atvirą socialinę inovaciją, kai tarpusavyje susiejamos vertingos ekosistemos. „Pagrindinis projekto tikslas – sumažinti atotrūkį tarp dviejų ekosistemų. Minėti iššūkiai bus sprendžiami per žinių perdavimą, mokymą ir technologijų ir socialinių inovacijų sričių derinimą“, – sako V. Bražiūnaitė. Jos teigimu, ambicingi tikslai bus pasiekti sujungus abiejų ekosistemų potencialą, nes visoms trims šalims atstovauja partneriai tiek iš technologijų, tiek iš socialinių inovacijų paramos ekosistemų.

„Statyti tiltus tarp technologinių ir socialinių novatorių nėra lengva. Tradicinės verslo paramos organizacijos, tokios kaip Lietuvos inovacijų centras, yra atviros visiems inovatoriams, ieškantiems paramos, žinių ar partnerių. Tačiau nepaisant to, kad technologijų ir socialinių inovacijų iššūkiai yra panašūs, kartais kalbame skirtingomis kalbomis, stokojame gebėjimo ir patirties pastebėti socialinių inovacijų procesų kliūtis ir negalime efektyviai padėti socialiniams novatoriams jų prašymuose. Štai kodėl tokios tarptautinės iniciatyvos kaip POSITIVE yra gyvybiškai svarbios siekiant suartinti dvi ekosistemas ir padidinti visų dalyvaujančių organizacijų pajėgumus“, – projekto privalumus aiškino dr. Mantas Vilys, Lietuvos inovacijų centro direktorius.

Tarptautinė iniciatyva POSITIVE vasario mėnesį Freiburge (Vokietija) surengė savo pradinį susitikimą, pažymėdamas beveik dvejus metus trunkančio projekto pradžią: „Mes, Gruenhof Social Innovation Lab, džiaugiamės galėdami priimti komandą POSITIVE oficialiai mūsų projekto pradžiai. Esu įsitikinęs, kad susitikimas vienas su kitu ne tik atvers kelią sėkmingam bendradarbiavimui ateityje, bet ir leis mūsų technologijų partneriams geriau suprasti, kaip veikia socialinės inovacijos, nes jau turėjome galimybę pasidalinti gerąja patirtimi, kurią puoselėjame Socialinių inovacijų laboratorijoje. taip pat supažindinsime mūsų partnerius su kai kuriais socialinių inovacijų atvejais, sukurtais čia, Freiburge“, – apibendrino Vivien Riener, Gruenhofo POSITIVE projektų vadovė.

LISVA vadovė Viktorija Bražiūnaitė atkreipia dėmesį, kad šių metų gegužės 5 d. vyksiančiame „Lietuvos socialinio verslo ir inovacijų forume“ socialinėms inovacijomis bus skirta atskira sesija. Socialinės inovacijos bus pristatomos kaip būdas spręsti ES šalių šiuolaikinės visuomenės iššūkius. Įžvalgomis dalinsis Europos Komisijos Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinio direktorato ESF+ skyriaus vadovas bei nacionaliniais lygmenimis ES šalyse veikiantys socialinių inovacijų srities ekspertai iš Portugalijos, Lenkijos, Lietuvos, Prancūzijos.

Pasak asociacijos vadovės, praėjusiais metais Lietuvoje buvo įkurtas Europos socialinių inovacijų kompetencijų centras, mus įpareigoja rodyti lyderystę socialinio verslo srityje, todėl „forume vyksianti diskusija apie socialines inovacijas bus puiki proga pasiaiškinti kaip bendrai kurti sinergijas, vertę, spręsti iššūkius bei kompetencijų centro planus skatinti socialines inovacijas“.

Gegužės mėnesį partneriai iš Italijos Trentino mieste organizuos patirčių mainus ir gebėjimų ugdymą apie socialinių inovacijų koncepciją ir metodikas. „Žinių ir patirčių mainuose dalyvaus projekto partneriai iš technologijų, inovacijų ir socialinio verslo ekosistemų, tai padės mums geriau suprasti, kaip teikti konkrečią  paramą socialiniams verslininkams, kurie kuria socialines inovacijas“, – informacija apie tolimesnes projektines veiklas dalinasi V. Bražiūnaitė.

Projekte dalyvauja Steinbeis 2i gmbh (Vokietija), HIT – Hub Innovazione Trentino (Italija), Viešoji įstaiga Lietuvos inovacijų centras (Lietuva), Grünhof – Coworking, Startups & Innovation | Grünhof Freiburg (Vokietija), Social Tank Societa Cooperativa (Italija) ir Lietuvos socialinio verslo asociacija (Lietuva).

Sužinok pirmas apie artėjančius LiSVA renginius ir socialinio verslo naujienas.

Prenumeruok naujienas!

Scroll to Top