Lietuva ir Islandija: socialinis verslas atveria naujas galimybes bendradarbiavimui

Šiomis dienomis delegacija iš Lietuvos socialinio verslo asociacijos (toliau LISVA ) dalyvauja programoje „Dvišalis praktinis mokymosi mobilumas socialinio verslo ekosistemų plėtrai: Lietuva ir Islandija“ veiklose Islandijoje. Šios veiklos partneris yra gerai tarptautiniu mastu žinoma Islandijos organizacija  „Step by Step“ (toliau–SbS) nedidelė, stipri inovatyvi suaugusiųjų mokymo organizacija, įkurta 1987 m.

Organizacija pirmauja kurdama novatoriškus mokymo metodus suaugusiųjų švietimo srityje. Pagrindinė jų stiprybė yra ilgalaikis ir produktyvus dalyvavimas projektuose, naudojant savo žinias suaugusiųjų mokymo, lygybės ir socialinės įtraukties srityse. Sbs dalyvauja mokslinių tyrimų, plėtros ir mokymo veiklose tarptautiniu lygiu. Organizacija turi  stiprų profesinį tinklą, gilią patirtį ir jau dešimtmetį dirba su suaugusiais, socialiniais verslais (mažomis bei vidutinėmis įmonėmis, NVO) ieškodami tinkamo požiūrio į sėkmę nuolat besikeičiančioje rinkoje.

Tarptautinę programą, kurioje dalyvauja LISVA atstovai, sudaro trys dalys: vietinių socialinių verslų lankymas, po jo seks asmeninių, profesinių kompetencijų ir organizacijos institucinių gebėjimų stiprinimas ir galiausiai – bendrų projektų idėjų kartu su partneriu iš Islandijos generavimas.

“Dalyvavimas šioje programoje suteiks mums ilgalaikes galimybes ne tik gilinti savo žinias, bet ir kurti naujas partnerystes bei sustiprinti esamas su organizacijomis, kurios dedikuoja savo veiklą socialiniam verslui. Šis kelias leidžia man tobulinti kompetencijas, kurios tampa naudingos socialinio verslo veiklai per gerosios patirties pasidalijimus bei veiksmingus metodų mainus,” – sako Viktorija Bražiūnaitė, Lietuvos socialinio verslo asociacijos vadovė.

Vietinių socialinių verslų lankymas

Gyvūnų prieglauda – „Holar Farm“

Islandijos socialinių verslų lankymas prasidėjo nuo „Holar Farm“, kuris yra įsikūręs Vakarinėje Islandijos dalyje. Kai LISVA komanda atvyko į „Holar Farm“, jie buvo maloniai nustebinti šeimininkės nuoširdumu ir svetingumu. Ši moteris, vardu Rebeca, atvykusi iš Danijos į Islandiją,  įkūrė gyvūnų prieglaudą. Jos pagrindinis tikslas, kad gyvūnai būtų saugūs. Ji nuoširdžiai myli savo darbą: globoja ir prižiūri daug įvairių gyvūnų: žąsų, kalakutų, ožkų ir ožį, avių, triušių, arklių, balandžių, Islandijos kiaulę, jūros kiaulyčių, vištų, avių, papūgų ir net ypatingą varną.

Varnas ypatingas tuo, kad nuo lizdo palikimo jis negali skraidyti, nes jo kojytės yra išsikraipiusios, jis supranta ir gali pasakyti islandų kalba keletą žodžių: „Mama“, „Ha“ (kas reiškia: „Ką?“), savo vardą „Krumi“ ir keletą kitų, kurių išgirsti tuo metu nepavyko.

„Norėtume jus pasveikinti ir parodyti jums mūsų ūkį, supažindindami su islandišku ūkininkavimu. Mūsų nuostabiame mažame ūkyje daug įvairių gyvūnų, galėsite pamatyti arklius, šunis, kates, triušius, papūgas, balandžius, antis, avis, vištas, kalakutus, ožkas, kiaulę ir net kalbantį varną, kuris garsėja visame pasaulyje, nes filmuojasi „Netflix“ seriale „KATLA“, – savo veikla džiaugiasi Rebecca Kaad Ostenfeld ir kviečia visus apsilankyti.

Vieta, kurioje įkurta prieglauda, yra nuostabi, įlanka apgaubta kalnų, pro slėnį teką krištolo skaidrumo ir švarumo upelis. Šiltas šeimininkės, jos šeimos ir savanorių elgesys padeda gyvūnams jaustis gerai ir adaptuotis. Šeimininkė nekeičia pas ją patekusių gyvūnų vardų, nebent jie atkeliauja iš „blogų“ namų, kur juos skriaudė. O tokių yra tik keletas.

Kaip svečiams iš Lietuvos papasakojo šeimininkė Rebecca, prieglaudai reikalinga visokeriopa pagalba: ir kasdienė gyvūnų priežiūra, ir reikia pastatyti naują pastatą gyvūnams, kad jie galėtų laisviau ir šilčiau gyventi žiemos metu.

Turizmo sezono, t.y. vasaros metu, „Holar farm“ vyksta mokamos ekskursijos ir edukacijos, tai padeda išlaikyti ūkį ir tinkamai rūpintis gyvūnais. Tačiau Rebecca turi svajonę dar labiau išsiplėsti – pastatyti didesnį pastatą gyvūnams su erdve edukacijoms vaikams. Turi ir viziją atverti šią nuostabią erdvę turistams, o tam reikėtų šioje nuostabaus grožio kalno papėdėje su vaizdu į Atlanto vandenyną pastatyti atskirus namelius poilsiui.

LISVA delegacijos atstovai taip pat sužinojo, kad Rebecca nuolat aktyviai ieško rėmėjų, kurie prisidėtų prie gyvūnų prieglaudos išlaikymo finansais, maisto produktais ar kitais būdais. „Gera žinoti, kad pasaulis pilnas gerų žmonių kurie rūpinasi kitais“, – su tokiomis gražiomis emocijomis svečiai iš Lietuvos atsisveikino su pirmuoju Islandijoje aplankytu socialiniu verslu.

Sekite mūsų naujienas, nes artimiausiu metu pateiksime daug informacijos ir apie kitus socialinius verslus Islandijoje.

„Ši veikla yra finansuojama 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo Aktyvių piliečių fondo programos “Praktinio mokymosi mobilumo” „Bilateral Practical Learning Mobility for Social Enterprise Ecosystem Development: Lithuania and Iceland“ (Nr. DPM-015)  projekto įgyvendinimo lėšomis”.

Senas knygynas – „The Old Bookstore“

Antroji unikali vieta, kurią aplankė LISVA delegacija – senasis knygynas Flateyri mieste. Tai yra autentiškas knygynas, kuriam daugiau nei šimtmetį vadovauja ta pati šeima – net nuo 1914 m. Parduotuvę daro dar išskirtinesnę tai, kad visi baldai ir dekoras praktiškai nepakito nuo pat parduotuvės atidarymo tame pačiame name, kuris buvo pastatytas 1898 m.

Senajame Flateyri knygyne lankytojai gali susitikti su šeima ir nusipirkti naudotų knygų pagal svorį, islandų knygų ir sagų, išleistų anglų bei daugeliu kitų kalbų, o taip pat vietinių gaminių ir prabangos prekių iš viso pasaulio įmonių, kurioms visoms daugiau nei 100 metų.

„Pagrindinė mūsų misija – puoselėti šimtametes tradicijas ir išsaugoti islandų knygų bei sagų palikimą ateities kartoms,“ – sako knygyno vadovas Eyþór Jóvinsson, kuris pasitiko svečius maloniai nusiteikęs ir apsirengęs senoviškais rūbais.

Istorinės atminties centras – „Settlement Center“

Dviejuose seniausiuose Borgarneso miestelio pastatuose ant Atlanto vandenyno kranto yra įsikūręs „Settlement Center“, skirtas istorinei Islandijos atminčiai. Ši vieta unikali tuo, kad nepaisant jos misijos atkurti seniausias Islandijos dienas, įskaitant vieną žinomiausią Islandijos sagą apie herojų Egilą Skalla-Grimssoną, tai daroma per inovatyvias kūrybines priemones: naudojamos specialiai perdirbtos medžiagos ir multimedijos,  taikomos jutiminės ir vizualinės ekspozijos.

Centrą sudaro trys pastatai: buvęs XIX a. sandėlis, kuris paveldo draugijos lėšomis buvo atnaujintas prižiūrint architektui Magnusui Skulasonui, prekybinis namas ir salė renginiams, kuri labiau panaši į teatro salę.

„Pasakojimai apie senas Islandijos dienas, įžymius herojus ir kovas yra svarbūs mūsų visuomenei, kurių dėka islandai išsaugo savo identitetą ir puoselėja svarbias vertybes. Šiame centre vyksta ne tik ekspozicijos apie Islandijos įsikūrimo pradžią, sagą apie herojų Egilą, bet ir istorijų pasakojimų vakarai, kur susirenka žmonės ir stebi teatralizuotus pasakojimus, – apie centre vykdomas veiklas pasakoja centro vadovė Helga Margrét Friðriksdóttir.

Nors „Settlement Center“ misija yra panaši į muziejaus, tačiau tai išskirtinai privati inciatyva, kurią įgyvendino vietos verslininkai. Dalis pastatų yra privatūs, dalį centro savininkai nuomojasi iš vietos savivaldybės. Siekiant palaikyti šią visuomeninę misiją, centre yra teikiamos papildomos populiarios tarp lankytojų paslaugos: jaukus licencijuotas restoranas, kavinė ir suvenyrų parduotuvė.

„Ši veikla yra finansuojama 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo Aktyvių piliečių fondo programos “Praktinio mokymosi mobilumo” „Bilateral Practical Learning Mobility for Social Enterprise Ecosystem Development: Lithuania and Iceland“ (Nr. DPM-015)  projekto įgyvendinimo lėšomis”.

Žuvies restoranas „Tjörusið“

Einant link šios vietos LISVA atstovams atrodė, kad kažkur ne ten pataikė: „Ėjome per pramoninę miestelio dalį, kur buvo visokie fabrikai ir uostelio įmonės. Visai netoli prisišvartavę laukė kruiziniai laivai…“

Tačiau šis šviežios žuvies restoranas juos labai gretai papirko savo paprastumu, žavesiu, ypatingai jaukiu, maloniu  personalu ir žmonių nuoširdžiomis šypsenomis. Svečius pasitiko miela darbuotoja Mila, paaiškino, kokia restorane yra tvarka, kur atsisėsti. Restoranas visada pilnas įvairiausių tautybių klientų. Jie turi dvi kainas pusryčių – pietų ir vakarienės. Gali valgyti ką nori ir kiek nori. Fantastinio skonio žuvies patiekalai iš vietinių žvejų pagautų gėrybių. Tokiu būdu jie remia vietinius žvejus, o vietiniai žvejai palaiko restoraną ir bendruomenę bei senas šio žvejų miestelio tradicijas.

Šio restorano pagrindinis tikslas yra išsaugoti kultūrinį paveldą, išlaikyti bendruomenės ryšius ir bendradarbiavimą, padėti vieni kitiems sukurti darbo vietas, kuriose žmonės būtų laimingi ir tikrai norėtų ten dirbti, įdarbinti jaunimą, kad įgytų patirties.

Susitikimo metu LISVA komanda jautėsi kaip jaukiame artimų žmonių rate. „Jau kelis dešimtmečius šis restoranas nuomojasi patalpas iš savivaldos geresnėmis sąlygomis, jis pilnas gėrio ir šilumos. Mus dar ilgai lydės malonūs prisiminimai“, – viešnagės įspūdžiais dalinasi LISVA vadovė Viktorija Bražiūnaitė.

„Ši veikla yra finansuojama 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo Aktyvių piliečių fondo programos “Praktinio mokymosi mobilumo” „Bilateral Practical Learning Mobility for Social Enterprise Ecosystem Development: Lithuania and Iceland“ (Nr. DPM-015)  projekto įgyvendinimo lėšomis”.

2 thoughts on “Lietuva ir Islandija: socialinis verslas atveria naujas galimybes bendradarbiavimui”

  1. Pingback: Lietuva ir Islandija: socialinis verslas atveria naujas galimybes bendradarbiavimui – Litas.Lt

  2. Pingback: Lietuva ir Islandija: socialinis verslas atveria naujas galimybes bendradarbiavimui – Nuolaidų Bumas

Comments are closed.

Sužinok pirmas apie artėjančius LiSVA renginius ir socialinio verslo naujienas.

Prenumeruok naujienas!

Scroll to Top