Ką mes galime padaryti dėl žalesnės ir įtraukios visuomenės?

Kovo 29 d., antradienį, vyko Lietuvos socialinio verslo asociacijos (LISVA) inicijuota nuotolinė tarptautinė konferencija „Bendradarbiavimas siekiant žaliosios ir įtraukios visuomenės“, kuri subūrė socialinius verslus ir nevyriausybines organizacijas, dirbančias žaliosios ekonomikos, tvarumo ir klimato kaitos srityse, siekiant platesnio žinių perdavimo ir tvarumo skatinimo.

Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje direktorė Helen Nilsson sveikindama konferenciją akcentavo, jog dalinimasis gerąja patirtimi bei glaudesnis bendradarbiavimas tarp NVO ir socialinio verslo Šiaurės ir Baltijos šalyse yra itin svarbus sprendžiant socialines ir aplinkosaugines regiono problemas. „Dažnu atveju socialiniai verslai  ir  NVO yra mažos institucijos, todėl imtis didesnės apimties projektų ir įveikti sudėtingus aplinkosauginius iššūkius veikiant pavieniui yra sudėtinga. Konferencija „Bendradarbiavimas siekiant žaliosios ir įtraukios visuomenės“ būtent ir skatiną tokį bendradarbiavimą, bei paliečia svarbius aspektus, kuriuos Šiaurės ministrų taryba pabrėžė „Šiaurės Vizijoje 2030“, kur pagrindinis dėmesys skiriamas žaliesiems, socialinio darnumo  ir konkurencingumo aspektams regione. Šiaurės regionas taps tvariausiu ir labiausiu integruotu regionu pasaulyje – tokią ateinančio dešimtmečio viziją mato Šiaurės šalių vadovai. Vizijoje numatytų tikslų neįmanoma pasiekti be bendradarbiavimo su kaimynais – iššūkiai, su kuriais susiduriame, reikalauja vietos, regioninių ir globalių sprendimų,“ – kalbėjo H. Nilsson.

Pasak LISVA projektų vadovės Austės Černiauskaitės, sprendžiant tokias problemas, kaip klimato kaita, reikia multidisciplininio požiūrio. Todėl šiose srityse dirbančioms organizacijoms itin svarbu bendradarbiauti ir kartu kurti efektyvius sprendimus. „Bendradarbiavimas suteikia galimybes praplėsti veiklą ir pasiekti aukštesnių tikslų. Tikiu, kad konferencijos ir bendradarbiavimo konkurso metu pristatyti pavyzdžiai įkvėps ir kitas organizacijas bendradarbiauti ir taip didinti savo kuriamą poveikį,“ kalbėjo A. Černiauskaitė.

Konferencijos metu vyko socialinių verslų, veikiančių žaliosios ekonomikos srityje, pristatymai iš Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Švedijos. Organizacijų atstovai dalinosi gerąja patirtimi, kurios dėka sprendžiamos aplinkosaugos problemos, o taip pat aptarė bendradarbiavimo būdus siekiant platesnio teigiamo poveikio.

Pranešimus skaitė Urbanbee.lt vadovas Paulius Chockevičius ir tyrimų inovacijų vadovė Rimantė Balsiūnaitė. „Kartu su komanda įgyvendiname miesto bitininkystės idėją ir siekiame išsaugoti nykstančias bites bei kurti tvarias, sąmoningas ir ekologiškas miestų bendruomenes,“ – pasakojo P. Chockevičius, Urbanbee.lt įkūrėjas ir miesto bitininkas.

„Savo veikloje įsitikinome, kad galime derinti inovacijas, tvarumą ir socialinius aspektus“, – kalbėjo Maria Borbos, „Nimle Patch“ vadovė, kuri vysto socialinį verslą Švedijoje žiedinės ekonomikos srityje.

„Swimbe“ vadovė Laura Žukovska-Supe iš Latvijos pristatė socialinį verslą, kuris mažina tekstinės ir plastikos atliekas. Jų produktas yra individualizuoti maudimosi kostiumėliai pagaminti naudojant perdirbtą plastiką ir šiuo metu ieško partnerių Lietuvoje, kad galėtų plėsti šią unikalią veiklą Baltijos šalyje.

Vienas didžiausias Estijoje veikiantis socialinis verslas žalios ekonomikos srityje „Sõbralt Sõbrale“ vadovas Kasparas Nummert pasidalino savo istorija. Jie vysto parduotuvių tinklą, o  pajamas, gautas už parduotus drabužius ir daiktus iš antrų rankų, naudoja įgyvendinti įvairiems socialiniams projektams visose Baltijos šalyse. “Atnešdami tvarkingus daiktus į parduotuvę arba pirkdami iš mūsų parduotuvių, klientai prisideda prie paramos vaikams ir vargingiau gyvenančioms šeimoms,“ – sako K. Nummert.

Organizacijų, sprendžiančių aplinkosaugos problemas ir (arba) dirbančių su gebėjimų ugdymu ir bendradarbiavimo skatinimu, diskusijoje dalyvavo VšĮ „NVO akseleratorius“ projektų vadovė Julija Šrederskaitė, „Miško uosto“ įkūrėjai Šarūnas SAVICKAS ir Guoda Bardauskaitė, Klaipėdos universiteto projektų skyriaus vadovė Rasa Viederytė, VšĮ „Versli Lietuva“ projektų vadovė Simona Uvarovaitė, „Šilainių urban eco festivalio“ projekto vadovė  Gabrielė Janilionytė.

Socialinio verslo bendradarbiavimo apdovanojimai

Vakare „Miesto laboratorijoje“ įvyko finalinis forumo renginys – socialinio verslo bendradarbiavimo apdovanojimai ir Socialinio verslo forumo uždarymo renginys Apdovanojimuose pirmą kartą socialiniai verslininkai buvo  įvertinti už tvarumą, inovatyvumą regionuose ir  bendradarbiavimą. Lietuvos socialinio verslo asociacija (LISVA) kvietė socialinio verslo atstovus dalyvauti bendradarbiavimo konkurse.

Socialinio verslo organizacijos dalinosi sėkmingo bendradarbiavimo istorijomis ir pasakojo, kaip vykdant savo veiklą sekasi bendradarbiauti su nevyriausybinėmis organizacijomis, verslu, viešuoju sektoriumi bei kitais socialiniais verslais siekiant įgyvendinti organizacijos visuomenei vertingas veiklas.

Nominaciją „Tvarumo ambasadoriai“, kuri skiriama už darnų bendradarbiavimą siekiant aplinkosauginių tikslų, laimėjo socialinis verslas „Žalia žinutė“.  

„Žalia žinutė“ atnešė daugkartinių maišelių bumą į Lietuvą, sukūrė „Tvarių bičiulių“ biblioteką, bendruomenės tinklaraštį bei krautuvėlę, kurioje kviečia atrasti nuostabius vietinius kūrėjus bei žalią kasdienybę. Šis verslas buria žmones ir iniciatyvas į tvarią bendruomenę.

Nominaciją „Bendruomenės kūrėjai“, skirtą organizacijai, kuri telkia kitus ir buria bendruomenę vardan savo socialinio/aplinkosauginio tikslo, laimėjo visuomeninė organizacija „Senjorų pasaulis“.

„Senjorų pasaulis” – šiuolaikiška, virtuali mokymų ir bendravimo erdvė, skirta vyresnio amžiaus žmonėms. Organizacijos filosofija sveika ir laiminga senatvė yra sąmoningų ir nuoseklių pastangų rezultatas, pasiekiamas per kartų bendradarbiavimą. Kviesdami senjorus dalyvauti nuotolinėse paskaitose,  kuriame aplinką, kurioje vienišumą ir socialinę atskirtį dėl amžiaus patiriantys žmonės galėtų būti kuo ilgiau aktyvūs, sveiki ir nepriklausomi.

Nominacijų nugalėtojai apdovanojami praktinėmis verslo konsultacijomis, o „Tvarumo ambasadoriai“ dar ir mentorystės programa sėkmingai veikiančioje socialinio verslo organizacijoje Kanadoje. Prizą įsteigė „Changemakers’On“ tarptautinė socialinių inovacijų ir verslo vystymo programa, kurią sudaro hakatonai, įvedimo į rinką stovyklos, inkubatorius ir mokymai.

Nominaciją „Verslūs regionai“, kuri yra skirta regione veikiančiam atviram ir bendradarbiaujančiam socialiniam verslui, laimėjo Pagramančio bendruomenės centras „Gramančia“.  

Tauragės rajone Pagramantyje veikianti bendruomenė nuo 2017 m. kuria socialinį bendruomeninį verslą. Įkūrė Socialinės globos namus, kuriose socialines paslaugas gauna 24 asmenys. Taip pat veda edukacijas turistams bei lankytojams. Bendruomenės nariai teikia maitinimo paslaugas ne tik vietiniams, bet ir socialinės globos namų gyventojams, o taip pat ir miestelį gausiai lankantiems turistams. Socialiniai verslai padėjo sukurti 15 darbo vietų, dauguma dirbančiųjų – bendruomenės nariai.

Už laimėtą nominaciją bendruomenė „Gramančia“ apdovanojama vaizdo reportažu, kuriame bus atspindėta bendruomenės vykdoma veikla. Tai LISVA projekto „Drąsa veikti ir keisti“ dalis.

Šio puikaus bendradarbiavimo apimtyje pavyko užmegzti glaudesnius santykius su užsienio partneriais, atrasti naujų bendradarbiavimo būdų ir sukurti bendradarbiavimo skatinimo metodus“, – apibendrindama renginį džiaugėsi LISVA vadovė Viktorija Bražiūnaitė.

Pasak jos, netrukus su ekosistemos atstovais galės pasidalinti paruoštu gerųjų praktikų rinkiniu, kuriame pristatyti sėkmingi bendradarbiavimo pavyzdžiai,  kaip socialiniai verslai veikiantys aplinkosaugos, ekologijos, žiedinės ekonomikos srityse bendradarbiauja ir sugeneruoti nauji būdai bendradarbiavimui skatinti. Šiuo dokumentu galės pasinaudoti visos socialinio verslo ir nevyriausybinės organizacijos.

Projektas yra Šiaurės ministrų tarybos biuro Lietuvoje „Nevyriausybinių organizacijų Baltijos jūros regione bendradarbiavimo programa“ dalis. Jis yra skirtas socialinių verslų ir nevyriausybinių organizacijų, kurios sprendžia aplinkosaugos, klimato kaitos problemas, bendradarbiavimui stiprinti.

Sužinok pirmas apie artėjančius LiSVA renginius ir socialinio verslo naujienas.

Prenumeruok naujienas!

Scroll to Top