Žemaitijos „syvais“ prekiauja elektroninėje parduotuvėje
Krislelį žemaitiškos dvasios ir kultūros šiandien galima įsigyti ir internete – skuodiškės Rasos Valinskienės įkurta elektroninė parduotuvė sėkmingai prekiauja Žemaitijos amatininkų, tautodailininkų, kūrėjų gaminiais. Socialinio verslo įkūrėja visą gyvenimą pati užsiima rankdarbiais, tad per pandemiją sėkmingai išnaudojo laiką pasimokyti elektroninės prekybos ir į bendrą ratą subūrė nemažai rankdarbiais užsiimančių žemaičių – taip gimė internetinė parduotuvė „Syvas“.
Iš mugių – į elektroninę erdvę
Pažinodama ne vieną rankdarbiais užsiimančią ir jais prekiaujančią skuodiškę, R. Valinskienė pačioje pandemijos pradžioje netruko suprasti, jog dėl pandemijos jos patirs nemažų nuostolių. „Daugelis rankdarbiais, tautodaile užsiimančių žmonių savo gaminius realizuodavo įvairiose mugėse, miestų šventėse, todėl joms nevykstant reikėjo ieškoti kitų pardavimo būdų,“ – sako pašnekovė. Elektroninę parduotuvę sukūrusi moteris sukvietė prisijungti ir kitas rankdarbių entuziastes.
„Susibūrė močiutės, mamos, sesės su savo gaminiais,“ – pasakoja ji. Pasak pašnekovės, tiek ji, tiek jos mama velia iš vilnos, tačiau yra mezgusi, nėrusi, siuvinėjusi, tad gerai žino rankų darbo vertę ir subtilybes. „Labai myliu savo darbą, matau jame prasmę,“ – sako skuodiškė, savo darbu ne tik kurianti darbo vietas Skuodo rajone, bet ir puoselėjanti tradicinius lietuviškus amatus.
Puoselėja žemaičių tradicijas ir amatus
Parduotuvės pavadinimas www.syvas.lt gimė taip pat ne atsitiktinai.
„Augalo gyvybines sultis reiškiantis žodis mums labai tiko, savo veikla mes taip pat stengiamės palaikyti regiono gyvybingumą, suteikti kūrėjams, tautodailininkams, senjorams galimybę realizuoti savo gaminius, o pirkėjams – prisiliesti prie tradicinių amatų grožio ir pajusti rankų darbo šilumą,“ – sako R. Valinskienė.
Elektroninėje parduotuvėje – stebinanti gaminių gausa ir įvairovė. Prekiaujama įvairiais mezginiais ir nėriniais, veltais gaminiais iš vilnos, siuviniais, aksesuarais, namų interjero detalėmis iš lino, skirtingais medžio darbais. Taip pat galima įsigyti ir rankdarbiams gaminti reikalingų priemonių – vėlimo vilnos, siūlų, virvučių, net žaislų nėrimo schemų. Ieškantiems dovanų Žemaitijos kūrėjai irgi turi ką pasiūlyti – nuo dovanų rinkinių iki rankų darbo atvirukų.
Didžioji dalis gaminių yra vienetiniai kūriniai, o internetiniame parduotuvės puslapyje rankdarbių mėgėjai randa naudingų patarimų, kaip išgauti dailesnį, kokybiškesnį gaminį, taip pat kūrybinių idėjų, pamokėlių apie tinkamą medžiagų ir priemonių pasirinkimą vienam ar kitam darbui.
Įkurti parduotuvę – nepakanka
Skuodiškė teigia, kad jos kuriamas socialinis verslas jai pačiai primena tiek sporto salę, tiek laboratoriją. „Versle, kaip sporto salėje, auginiesi tam tikrus raumenis, ugdai atsparumą, bet tuo pačiu, kaip laboratorijoje, mokaisi geriau pažinti tiek save, tiek kitus,“ – paaiškina R. Valinskienė.
Ir nors nei kūrėjų, nei pirkėjų šiai elektroninei parduotuvei netrūksta, R. Valinskienė teigia, kad pradėjus šią veiklą susidūrė su kiek netikėtais sunkumais. „Pradėję dirbti supratome, kad, nepaisant kilnių tikslų ir gražių idėjų, vis tik gyvenimas nėra rožėmis klotas ir viskas nevyksta taip paprastai, kaip norėtųsi,“ – pasakoja skuodiškė. Bet ir tada rankų ji nenuleido. „Supratau, kad sukurti parduotuvę neužteks, reikės dar ir toliau mokytis, kaip ją valdyti, pritraukti klientus ir darbų autorius, komunikuoti, tad ėmėme dalyvauti įvairiuose mokymuose, projektuose,“ – pasakoja pašnekovė.
Viena tokių programų, tai Lietuvos socialinio verslo asociacijos organizuota socialiniam verslui skirta intensyvi trijų mėnesių trukmės programa „Poveikio akademija“. Jos dalyviai mokėsi finansinio tvarumo, aiškinosi, kaip plėtoti verslą, sėkmingai komunikuoti kuriamą vertę ir kitų dalykų, aktualių socialinių verslų steigėjams.
„Poveikio akademijoje“ šiemet dalyvavo 12 Lietuvos socialinio verslo įmonių, kurioms buvo organizuotos 4 ekspertinės mokymų sesijos, buvo užtikrinta individuali mentorystė, konsultacijos. Geriausiai įvertintas socialinio verslo pristatymas laimėjo finansinį „Luminor“ banko paskatinimą – 3000 eurų.
(Pridedamoje Tautvydo Juknevičiau nuotraukoje Rasa Valinskienė baigiamojo „Poveikio akademijos“ renginio metu)
Apie „Luminor“
„Luminor“ yra pirmaujantis nepriklausomas bankas Baltijos šalyse ir trečias pagal dydį finansinių paslaugų tiekėjas regione. Mes aptarnaujame asmenų, šeimų ir verslo finansinius poreikius. Kaip ir mūsų namų rinkos – Estija, Latvija ir Lietuva – mes esame jauni, dinamiški ir žvelgiantys į ateitį.